ویژه ها قبلی 1 2 3 بعدی
emam naghi» نقی زیباترین نام جهان است | مشاهده آنلاین

بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌
شعر بسیار زیبای حاج عبدالرضا هلالی در شب ولادت حضرت زهرا (س) ۱۳۹۱ در پاسخ به حرکت های ضد اسلامی در چند سال اخیر، تقدیم به کاربران وبلاگ "یا امام نقی".
به کوری دو چشم آن حقیری/که از فرط حقارت بد دهان است
به هر دیوار این دنیا نوشتیم/نقی زیباترین نام جهان است...
آموزش وبلاگ نویسی وبلاگ امام نقی» آموزش وبلاگ نویسی مذهبی

از آن جا که یکی از حوزه های فعال وبلاگ نویسی در ایران، موضوعات اعتقادی و دینی است. ،وبلاگ امام نقی (ع) بر خود لازم می داند که جهت ارتقای وبلاگ نویسی مذهبی و مبارزه با توهین کنندگان به امام هادی نقی، سلسله آموزش های پیشرفته وبلاگ نویسی را ارائه نماید.
امید است شاهد پیشرفت وبلاگ نویسی ارزشی باشیم. ...
وبلاگ نقی» معرفی فدائیان سایبری امام نقی (ع)

در این صفحه فعالان فضای مجازی که در جهت محکومیت توهین به ولایت و همچنین تولید محتوا در مقوله امام نقی تلاش می کنند معرفی می شود.
ما را از فعالیت خود با خبر سازید...

پاسخ های امام هادی به 13 پرسش پیچیده

پنجشنبه 8 تیر 1391
امام نقی» پاسخ های متین و محکم امام نقی (ع)
به 13 سوال پیچیده یحیی ابن اکثم

یحیی بن اكثم از علمای برجسته درباری و از قاضیانی بود كه در عصر مامون و خلفای بعد به عنوان قاضی كهنه‌كار و زیرك شناخته می‌شد، سیزده سوال مشكل را تنظیم كرد و توسط موسی مبرقع (برادر امام نقی) برای امام نقی (ع) فرستاد، تا آن حضرت جواب آنها را بدهد.
موسی نزد برادرش امام هادی (ع) آمد و ماجرا را گفت: امام نقی علیه‌السلام لبخندی زد و به موسی فرمود: «آیا پاسخش را دادی؟» او عرض كرد: نه، من پاسخ آنها سوال ها را نمی‌دانم، امام فرمود: آن سوال ها چیست؟

موسی سیزده سوال یحیی بن اكثم را به ترتیب زیر برشمرد:
1 - مطابق آیه 40 سوره‌ی نمل، آن كس كه علمی از كتاب داشت (یعنی وزیر سلیمان به نام آصف) به سلیمان گفت: «من تخت بلقیس را پیش از آن كه چشم برهم نهی، نزد تو حاضر می‌كنم.» سوال من این است مگر پیغمبر خدا حضرت سلیمان، به علم آصف محتاج بود؟

 2 - مطابق آیه 100 سوره‌ی یوسف «یوسف پدر و مادرش را بر فراز تخت برد و آنها و فرزندانش در برابرش به سجده افتادند.» سوال من این است كه چگونه یعقوب پیغمبر و فرزندانش برای یوسف سجده كردند؟

 3 - مطابق آیه 94 سوره‌ی یونس خداوند می‌فرماید: «اگر از آنچه بر تو نازل كرده‌ایم در شك هستی، از آنها كه قبل از تو كتاب می‌خوانند بپرس.» سوال من این است، این آیه خطاب به كیست؟ اگر خطاب به پیغمبر است، چگونه او شك دارد؟ و اگر خطاب به دیگری است، قرآن بر چه كسی - جز پیامبر - نازل شده است؟

4 - منظور از «ابحر» (دریاها) در آیه 27 لقمان چیست؟ و در كجا قرار دارد، آنجا كه خداوند می‌فرماید: و لو ان ما فی الارض من شجره اقلام و البحر یمده من بعده سبعه ابحر ما نفدت كلمات الله: «و اگر همه‌ی درختان روی زمین قلم شود، و دریا برای آن مركب گردد و هفت دریا به آن افزوده شود، اینها همه تمام می‌شود، ولی كلمات خدا پایان نمی‌گیرد.»
 5 - خداوند در آیه 71 زخرف در وصف بهشت می‌فرماید:
 و فیها ما تشتهیه الانفس و تلذ الاعین: «هر چه دل بخواهد و چشم از آن لذت برد در بهشت موجود است.»
پس چرا خداوند آدم را كه تنها گندم خورد، عذاب و كیفر نمود؟

6 - در آیه 50 سوره‌ی شوری می‌خوانیم: او یزوجهم ذكرانا و اناثا: «خداوند اگر بخواهد، پسر و دختر را برای آنان جمع می‌كند.» جایی كه خداوند مطابق این آیه، پسران را به بندگانش تزویج كند، چگونه قومی را به خاطر این عمل (لواط) كیفر داده است؟ [1]

7 - چگونه در بعضی از دعواها گواهی یك زن كافی است، یا اینكه خداوند در مورد مردان می‌فرماید:
و اشهدوا ذوی عدل منكم:
 «و دو مرد عادل از خودتان را گواه گیرید.» [2]

 8 - درباره‌ی خنثی، حضرت علی (برای تشخیص زن یا مرد بودن او و تعیین ارث) دستور داد، ببینید او در كدام مجرا ادرار می‌كند، سوالم این است كه چه كسی باید این تحقیق را انجام دهد، زن یا مرد؟ اگر زن نگاه كند، شاید او مرد باشد و اگر مرد انجام دهد شاید او زن باشد؟ و این هر دو صورت جایز نیست.

9 - مردی دید كه چوپانی با گوسفندی آمیزش می‌كند، چون نگاه چوپان به صاحب گله افتاد، كنار رفت و آن گوسفند در میان گوسفندهای دیگر گم شد، این گوسفندها را چگونه سر ببرند، آیا گوشتشان حلال است یا حرام؟

 10 - نماز صبح چرا بلند خوانده می‌شود، با اینكه از نمازهای روزانه است و بلند خواندن به نمازهای شب مربوط است؟

11 - علی علیه‌السلام به ابن‌جرموز (قاتل زبیر، آنگاه كه زبیر دست از جنگ جمل كشید و ابن‌جرموز او را در نماز غافلگیر كرد و كشت) فرمود «قاتل ابن‌صفیه (زبیر) را به آتش بشارت ده.» (و با این عبارت فهماند كه ابن‌جرموز اهل دوزخ است) چرا علی علیه‌السلام كه امام بود، این قاتل را نكشت؟

 12 - چرا علی علیه‌السلام در جنگ صفین (جنگ با معاویه) همه‌ی افراد سپاه معاویه را می‌كشت، چه مهاجم و چه فراری و چه زخمی؟، ولی در جنگ جمل (جنگ با سپاه طلحه و زبیر) به فراری و مجروح كاری نداشت و اعلان كرد كه هر كس به خانه‌ام آید ایمن است و هر كس اسلحه‌اش را بیفكند ایمن است، این اختلاف روش برای چه بود؟ اگر شیوه‌ی اول درست بود، ناچار شیوه‌ی دوم نادرست خواهد بود.

 13 - هرگاه مردی اقرار كند كه لواط كرده آیا باید حد بخورد یا نه؟
*   *   *   *   *
امام نقی علیه‌السلام به موسی مبرقع فرمود: بنویس، او عرض كرد: چه بنویسم؟ فرمود: (در جوابش) بنویس: [3]  بسم الله الرحمن الرحیم، خدا تو را به راه راست هدایت كند، نامه‌ات رسید، خواسته‌ای ما را با این خرده‌گیریها بیازمایی، تا شاید نقطه‌ی ضعفی از ما بیابی و عیب‌جویی كنی، خدا تو را به خاطر سوء نیتت مكافات دهد، همه‌ی سوالهایت را پاسخ می‌گوییم، خوب گوش فرا ده و آماده فهم آن باش و حواس خود را جمع كن كه حجت بر تو تمام شده است. اما جواب:
 1 - در مورد سوال اول، آن كسی كه علمی از كتاب داشت، آصف بن برخیا بود و حضرت سلیمان از شناختن آنچه را كه آصف می‌شناخت، عاجز نبود، بلكه می‌خواست به امت خود از جن و انس بفهماند كه حجت بعد از من، آصف است و آن علم را سلیمان علیه‌السلام به امر خداوند به آصف سپرده و آموخته بود، تا مردم در مورد امامت و راهنماییهای آصف، اختلاف ننمایند، چنان كه در زمان حضرت داود علیه‌السلام نیز مسایلی به حضرت سلیمان تعلیم داده شده بود، تا پیامبری و پیشوایی سلیمان بعد از پدر، آشكار گردد و حجت بر مردم تمام شود.

 2 - در مورد سوال دوم، سجده‌ی یعقوب و فرزندانش در برابر یوسف علیه‌السلام، برای اطاعت از خدا و اظهار محبت به یوسف بود، نه برای یوسف، چنان كه سجده فرشتگان بر آدم علیه‌السلام، برای آدم علیه‌السلام نبود، بلكه اطاعت از خدا و اظهار علاقه به آدم علیه‌السلام بود، سجده‌ی یعقوب و فرزندانش در برابر یوسف، سجده‌ی شكر بود، به شكرانه‌ی اینكه خداوند آنها را در كنار هم جمع نموده است. آیا نمی‌بینی كه یوسف علیه‌السلام در ابراز شكر خود در همان وقت، به خدا عرض می‌كند:
رب قد آتیتنی من الملك و علمتنی من تاویل الاحادیث...:
«پروردگارا! بخشی (عظیم) از حكومت به من بخشیدی و مرا از علم و تعبیر خوابها آگاه ساختی...» (یوسف / 101)

 3 - در مورد سوال سوم، مورد خطاب در آیه، رسول خدا صلی الله علیه و آله است و او در آنچه خداوند به او نازل كرده شك نداشت، ولی جاهلان گفتند: چرا خداوند پیامبری از فرشتگان را نفرستاده است و پیغمبرش را با ما فرقی نگذاشته، چرا كه او هم مثل ما می‌خورد، می‌نوشد، در بازار راه می‌رود؟ خداوند وحی كرد كه در حضور این جاهلان، از آنها كه پیش از تو از كتابهای آسمانی آشنا بوده‌اند بپرس آیا خداوند تاكنون پیغمبری برای بشر فرستاده كه نخورد و نیاشامد و در بازارها حركت نكند، تو هم مثل آنها و این تعبیر كه «اگر شك داری» با اینكه پیامبر صلی الله علیه و آله شك نداشت، از نظر مماشات و همراهی با طرف است، چنانكه خداوند در آیه‌ی مباهله دستور می‌دهد: «بیایید تا فرزندان ما و فرزندان شما، زنان ما و زنان شما، خود ما و خود شما را دعوت كنیم، سپس نفرین كنیم و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم.» (البته دروغگویان مسیحیان بودند و در این امر شكی نبود ولی) اگر می‌گفت: لعنت خدا را بر شما قرار دهیم، مسیحیان برای مباهله حاضر نمی‌شدند و خدا می‌دانست كه پیامبرش رسالتهای او را ابلاغ می‌كند و دروغگو نیست، در اینجا نیز پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به راستگویی خود یقین داشت، ولی می‌خواست با مدعی به عنوان بی‌طرف گفتگو كند.

 4 - در مورد سوال چهارم، آری اگر درختهای دنیا قلم شود و دریا را هفت دریا مدد كند و چشمه‌ها از زمین بجوشد، آبها تمام شود، آنها پیش از آنكه كلمات خدا پایان پذیرد تمام می‌شوند، و هفت دریا عبارت است از: 1 - چشمه‌ی كبریت 2- چشمه یمن 3 - چشمه‌ی برهوت 4 - چشمه‌ی طبریه 5 - آب گرم ماسبندان (محلی در خوزستان) 6 - آب گرم آفریقیه معروف به لسان 7 - چشمه‌ی بحرون، و كلمات  پایان‌ناپذیر خدا ما هستیم كه فضایلمان بیرون از مرز درك است.

 5 - در مورد سوال پنجم، البته هر چه از خوراكی و نوشیدنی و سرگرمی كه دل بخواهد و لذتبخش باشد در بهشت وجود دارد و همه را نیز خداوند برای آدم علیه‌السلام حلال كرده بود، اما آن درختی كه خداوند آدم و همسرش را از آن نهی كرده بود، درخت حسد بود (كه به عنوان استعاره بر آن نام درخت نامیده شده است) خداوند به آنها سفارش كرده بود كه به چشم حسد، بر كسانی كه خدا بر مخلوقات دیگر فضیلتشان داده ننگرند، آدم فراموش كرد و بر آنها حسد برد و عزم و تصمیمی نداشت.

6 - در مورد سوال ششم، منظور از جمع بین پسران و دختران، این است كه خداوند گاهی دو نوزاد (دوقلو پسر و دختر) عطا می‌كند و دو عددی كه با هم قرین باشند، به آن «جفت» گفته می‌شود، هر یكی جفت دیگری است (نه آنكه منظور ازدواج باشد.) پناه بر خدا كه مرادش نیرنگهایی (از لوط و...) باشد كه تو ساخته‌ای كه مجوز زشت‌كاری تو باشد.
و من یفعل ذلك یلق اثاما - یضاعف له العذاب یوم القیامه و یخلد فیه مهانا:
«و هر كس چنین كند، مجازات سختی خواهد دید - عذاب او در قیامت، چندان برابر می‌گردد و همیشه با خواری در آن خواهد ماند.» (فرقان / 68 و 69) در صورتی كه توبه نكرده باشد.

 7 - در مورد سوال هفتم، پذیرش گواهی یك زن تنها در مورد قابله (ماما) (در موضع زنده بودن یا مرده بودن نوزاد هنگام ولادت) است، كه اگر آن قابله، مورد اطمینان باشد، گواهی او در این مورد پذیرفته است و گرنه كمتر از دو زن كافی نیست و به حكم ضرورت (در این مورد) به جای دو مرد به حساب می‌آید، چرا كه در اینجا مرد نمی‌تواند كار زن را برعهده گیرد و اگر تنها یك زن (نامطمین) وجود داشت، گواهی او با سوگند پذیرفته خواهد شد.

 8 - در مورد مساله‌ی خنثی، همان است كه حضرت علی علیه‌السلام فرموده است، ولی به این صورت كه مردان عادلی جلو آیینه می‌ایستند، خنثی پشت سر آن برهنه می‌شود، شاهدان عكس او را در آیینه می‌بینند و گواهی می‌دهند.

 9 - در مورد گوسفند و چوپان، اگر گوسفند معلوم بود، باید آن را سر ببرند و بسوزانند، و گرنه با (قرعه تعیین می‌كنند به این ترتیب كه) گله را دو نصف می‌كنند و قرعه می‌كشند به نام هر یك در آمد، نصف دیگر آزاد است، باز همین نصف را دو نیمه می‌كنند و قرعه می‌كشند و این كار را همچنان ادامه می‌دهند تا دو تا بیشتر نماند، آنگاه بین آن دو قرعه می‌زنند، قرعه به نام هر كدام افتاد، آن را سر می‌برند و می‌سوزانند و بقیه آزاد می‌شوند.

 10 - اما بلند خواندن نماز صبح، برای آن است كه پیغمبر صلی الله علیه و آله وقتی آن را می‌خواند كه هوا تاریك بود از این رو در حكم قرایتهای شبانه است.

 11 - در مورد اینكه علی علیه‌السلام فرمود: قاتل زبیر را به دوزخ بشارت بده، این مژده‌ای بود كه قبلا پیامبر صلی الله علیه و آله داده بود و قاتل از خوارج بود كه در جنگ نهراوان شركت كرد و علی علیه‌السلام از این جهت او را نكشت، كه می‌دانست او در جنگ نهروان، كشته خواهد شد.

 12 - اینكه علی علیه‌السلام در جنگ صفین مهاجم و فراری را می‌كشت، ولی در جنگ جمل فراری و زخمی را نمی‌كشت و تعقیب نمی‌كرد و همچنین در جنگ جمل آنها را كه اسلحه‌ی خود را می‌افكندند، یا به خانه‌ها پناه می‌بردند، امان می‌داد، از این رو كه فرمانده‌ی سپاه دشمن در جنگ جمل (طلحه و زبیر) كشته شده بود، دیگر پایگاه و جمعیتی نداشتند، كه به آن بازگردند، (و فتنه را از سر گیرند) همه به خانه‌های خود برگشتند، دیگر نه جنگجو بود و نه معارض، آنها راضی بودند كه كسی به آنها كاری نداشته باشد، در این صورت ناگزیر وظیفه در برابر آنها كه در فكر جمع‌آوری مجدد لشگر و از سر گرفتن جنگ نبودند، خودداری از جنگیدن و آزاررسانی به آنها است، ولی در جنگ صفین، سپاه دشمن به پایگاه خود بازمی‌گشت، دارای فرمانده و تجهیزات بود و در فكر تجدید قوا و از سر گرفتن جنگ به سر می‌برد، سران دشمن، شمشیر در بین آنها پخش می‌كردند، و جایزه به آنها می‌دادند و تجهیزات جنگ را فراهم می‌ساختند، بیماران را عیادت و دست و پا شكسته‌شدگان را مدوا می‌نمودند، به پیاده‌ها مركب و به برهنگان لباس می‌دادند و باز دوباره همه را به میدان می‌فرستاد. از این رو علی علیه‌السلام این دو گروه را یكسان ندید، وظیفه جنگ با گویندگان «لا اله الا الله» را خوب می‌دانست، حق را برای آنها شرح می‌داد (و حجت را بر آنها تمام می‌كرد) هر كس حق را نمی‌پذیرفت شمشیر بر رویش می‌كشید، جز اینكه توبه كند.

 13 - در مورد مردی كه به لواط، اقرار كرده، اگر دو شاهد، شهادت نداده و او به دلخواه خود اقرار نموده است، در این صورت حاكم شرع می‌تواند به او منت نهاده و او را معاف دارد یا كیفر كند، آیا سخن خدا را نشنیده‌ای كه به حضرت سلیمان می‌فرماید:
هذا عطاینا فامنن او امسك بغیر حساب:
 «این عطای ما است، به هر كس می‌خواهی (و صلاح می‌دانی) ببخش، و از هر كس می‌خواهی امساك كن و حسابی بر تو نیست.» (تو امین هستی) (سوره ص / 39)
 امام هادی علیه‌السلام در پایان فرمود: به همه‌ی سوالهای تو پاسخ دادیم، آن را فراگیر و بدان. [4] . به این ترتیب امام هادی علیه‌السلام به همه‌ی پرسشهای یحیی بن اكثم، پاسخ داد و این پاسخنامه چون گنجینه‌ای گرانبها در تاریخ ماند و همچون آیینه، نشانگر عظمت علمی امام علیه‌السلام شد و این درس را به دانشمندان داد كه در برابر القایات مخالفان و بدخواهان، ساكت ننشینند و با پاسخهای متین و محكم، از بدآموزی های آنها جلوگیری نمایند.

----------------
پی نوشت ها:
1- یحیی این آیه را به دلخواه خود معنی کرد.
2- طلاق/2.
3. مطابق پاره ای از روایات، این پاسخ ها را ابن سکیت، با املای امام نقی (ع) نوشت.
4. ترجمه تحف العقول، ص 563 تا 570.
----------------
منبع: محمدی اشتهاردی،محمد. نگاهی بر زندگی امام هادی (ع)،نشر نور حکمت،1377.
کاری از وبلاگ یا امام نقی (ع)» مطالب مرتبط: تکلم امام نقی (ع) به زبان فارسی،
» کلمات کلیدی: حکایت، پاسخ های امام هادی به 13 پرسش پیچیده، پاسخ های متین و محکم امام نقی (ع) به 13 سوال پیچیده یحیی ابن اکثم، یحیی ابن کثم، پاسخ به سوالات یحیی ابن کثم، 13 سوال از امام هادی، حکایات امام نقی،
لیلا
یکشنبه 28 خرداد 1391 10:19 ق.ظ
سلام جوابهاشون خیلی جالب بوده من اصلا امام هادی رو نمیشناختم ولی ...
پاسخ مدیر : درسته در مورد امام نقی (ع) و سایر امامان بیشتر مطالعه کنید
برگزیده ها
naghiآیا نام نقی سبب تمسخر امام نقی (ع) شده است؟ پیش از این هم تمسخرهای این چنینی بوده است. نمی توان کاری کرد که جای تمسخر باقی نماند. 124000پیغمبر در طول تاریخ تمسخر شده اند. کسی که در راه پیامبران، راه حق، قرار گرفت، تمسخر خواهد شد ....{ادامه}

بگـو خــدا! سپس رهـایشان كن تا در یاوه‏‌گویی‌هاى خود غوطه‏‌ور باشند ... /شریفه 91 سوره انعام

امام نقی


  • نشریه بر خط
  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار بازدید
 :. زمانی اسلام گرا و کمونیست مناظره داشتند اما اکنون زمانه ای است که بین اسلام گرایان اختلاف نظر وجود دارد. به راستی راه تشخیص حق چیست؟
در اینجا پاسخ برخی شبهات درباره اسلام بیان خواهد شد؛ همچنین مقالات، دانلود فیلم و صوت و ... ارسال می شود  .:
Google Groups
برای ثبت نام در گروه گوگلی، ایمیل خود را وارد کنید:

:.  کیفیت وبلاگ یا امام نقی؟

            شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic